25 lat Polski w NATO

Sport – Wojsko – NATO – Bezpieczeństwo

Tegoroczna edycja Jurajskiego Festiwalu Biegowego odbywa się dzięki wsparciu Ministerstwa Obrony Narodowej.
Starty w biegach górskich i terenowych wpływają znacząco m.in. na:
> podniesienie sprawności fizycznej i wyszkolenia sportowo-obronnego,
> zwiększenie sprawności motorycznej i psychofizycznej,
> poprawienie wydolności organizmu.

25 lat Polski w NATO

Członkostwo w Sojuszu pozostaje jednym z głównych filarów polskiej polityki bezpieczeństwa. Realizując zadania wynikające z Artykułu 5. Traktatu Waszyngtońskiego, mówiącego o pomocy pozostałych sojuszników w razie zbrojnej napaści na którekolwiek z państw członkowskich, NATO stanowi gwarancję bezpieczeństwa naszego kraju. Jest to szczególnie istotne w kontekście pogorszenia sytuacji bezpieczeństwa w związku z agresywną postawą Rosji. Członkostwo w Sojuszu pozwala nam również lepiej reagować na nowe zagrożenia, takie jak terroryzm, proliferacja broni masowego rażenia, te związane z bezpieczeństwem energetycznym, cybernetycznym, kosmicznym czy epidemicznym.
Dla Polski kluczowe znaczenie ma potencjał skutecznego odstraszania oraz zdolności wojskowe Sojuszu gwarantujące realizację zadań zbiorowej obrony w obliczu narastających na wschodzie zagrożeń militarnych oraz coraz bardziej istotnych zagrożeń hybrydowych. Właściwą odpowiedzią na te wyzwania jest podniesienie sprawności sojuszniczej struktury dowodzenia oraz znaczące wzmocnienie wschodniej flanki.

Od początku swojej obecności w NATO Wojsko Polskie było bardzo aktywne, nie tylko w tworzeniu struktury bezpieczeństwa utożsamianej z Sojuszem, ale również w ramach licznych misji wojskowych, realizowanych przez NATO. Od przystąpienia do NATO wzięliśmy udział praktycznie we wszystkich operacjach sojuszniczych, a polskie kontyngenty należały do najliczniejszych w przełomowych dla stabilności regionalnej misjach KFOR i ISAF. Jesteśmy aktywni tam, gdzie wymaga tego bezpieczeństwo sojusznicze – na południu, czy na wschodzie, regularnie patrolując przestrzeń powietrzną naszych Sojuszników w ramach misji Air Policing, uczestnicząc w składzie grupy bojowej na Łotwie ramach eFP oraz w Rumunii w ramach tFP.

Od czasu wstąpienia Polski do NATO na terytorium naszego kraju uruchomiono liczne sojusznicze bądź w różny sposób powiązane z Sojuszem struktury wojskowe. Dodatkowo w 2023 roku Polska zainwestowała 190 mln zł (42 mln euro) w nowo utworzony Fundusz Innowacji NATO, co stanowi prawie 5% całkowitego wkładu partycypujących państw sojuszniczych. Głównym celem tego funduszu inwestycyjnego jest opracowywanie rozwiązań oferujących nowoczesne i przełomowe technologie podwójnego zastosowania, ze szczególnym potencjałem do wykorzystania w obszarze obronności.

Więcej na stronie:

>>> 25 lat Polski w NATO
>>> NATO – Sojusz Północnoatlantycki